Aktualności

Dotacje 2021 – nowe zasady dofinansowań do fotowoltaiki i pompy ciepła dla rolników- Agroenergia 2021

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powoli odlicza dni do uruchomienia kolejnego naboru wniosków o dofinansowanie do ekologicznych rozwiązań jak fotowoltaika czy pompy ciepła. Program ten jest adresowany do rolników i obejmuje obszar całego kraju.

Obecna edycja programu będzie drugą uruchomioną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, natomiast dzięki uproszczeniu, procedura wnioskowania może być znacznie łatwiejsza, niż w przypadku pierwszego naboru przeprowadzonego w 2019 roku. W poniższym wpisie przybliżymy warunki i możliwości jakie da gospodarstwom rolnym Agroenergia 2021.

Na jakich zasadach będzie prowadzony nabór?

Program Agroenergia 2021 podzielony został na dwie części:
1. Dotycząca instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła.
2. Dotycząca biogazowni i elektrowni wodnych.
Zgodnie z informacjami podanymi przez NFOŚiGW, wnioski do pierwszej części (panele fotowoltaiczne i pompy ciepła) będą składane drogą elektroniczną, a obsługą programu zajmą się Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dla kogo dedykowany jest program?

Dotacje dla rolników w programie Agroenergia 2021 zgodnie z opisem warunków są skierowane zarówno do osób fizycznych jak i prawnych, które prowadzą od minimum roku gospodarstwo rolne. W przypadku działalności gospodarczej wskazano 3 kody PKD, które kwalifikują do programu: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) oraz 01.63.Z. Warunkiem jest również powierzchnia użytków rolnych, których właścicielem lub dzierżawcą jest osoba wnioskująca – ich łączny obszar musi zawierać się w przedziale 1-300 ha.

Na jakie wsparcie będzie można liczyć?

W przypadku części pierwszej wsparcie będzie dotyczyło instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych oraz pomp ciepła o mocy w przedziale 10-50 kW. Dodatkowo pojawi się  możliwość dofinansowania magazynów energii, które będą zintegrowane ze źródłem energii wskazanym we wniosku o dotację. Poziom wsparcia będzie zależał od wielkości planowanej inwestycji, i tak dla instalacji do 30 kW wyniesie maksymalnie 15 tys. zł, a dla instalacji w przedziale 30-50 kW wartość maksymalna może wynieść nawet 25 tys. Dla osób, które będą planowały połączyć inwestycje i zamontować w ramach programu zarówno pompę ciepła jak i nowe źródło energii przewidziany jest dodatek na poziomie 10 tys. zł

O czym należy pamiętać przy składaniu wniosku o dofinansowanie?

Na pewno istotne jest, aby nie rozpoczynać inwestycji przed dniem złożenia wniosku. Wszelkie koszty poniesione przed tą datą uznawane są za niekwalifikowalne. Rozpoczęciem inwestycji jest również podpisanie umowy z wykonawcą, więc z tym krokiem także należy się wstrzymać do momentu złożenia wniosku o dotację.

Kiedy otrzyma się dotację?

Kluczowy jest tutaj zapis, że dotacja jest w formie refundacji.  Oznacza to, że dopiero po zakończeniu inwestycji, będzie można zgłosić się do jej rozliczenia. Samo zakończenie, w zależności od rodzaju inwestycji, rozumiane jest  przez przyłączenie do sieci elektroenergetycznej w przypadku instalacji fotowoltaicznej lub przez podpisanie protokołu odbioru w przypadku pompy ciepła.

Zapraszamy na BEZPŁATNY WEBINAR:

Dotacje 2021- Jak otrzymać dofinansowanie dla inwestycji OZE w przedsiębiorstwach i gospodarstwach rolnych?
CO ZYSKASZ DZIĘKI WEBINAROWI? Dowiesz się jak:

  • otrzymać dofinansowanie do inwestycji OZE
  • zaoszczędzić na prądzie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych roczni
  • przyspieszyć zwrot z inwestycji
  • prowadzić biznes i gospodarstwo w sposób ekologiczne

Zapisz się na BEZPŁATNY WEBINAR i bądź z nami 6 lipca (wtorek) o godzinie 17:00.

Kliknij przycisk poniżej i ZAPISZ SIĘ TERAZ!

Sending
Ocena
4.69 (13 głosów)
Powrót...