Aktualności

Fotowoltaika Przyszłości – 5 Projektów, Które Zrewolucjonizują Branżę

W branży fotowoltaicznej regularnie pojawiają się nowe pomysły i rozwiązania, które w przyszłości udoskonalą, a nawet zrewolucjonizują branżę. Część projektów wkrótce zmieni sposób, w jaki postrzegamy tę technologię oraz usprawni metody produkcji energii ze słońca. Poniżej lista, naszym zdaniem, 5 najciekawszych koncepcji.

1. Technologia BIPV.

Building Integrated Photovoltaics, czyli technologia BIPV, to moduły fotowoltaiczne przeznaczone do integracji z architekturą budynku w formie dachów, kurtyn, fasad czy świetlików dachowych. W projektach o większym rozmachu zastępują nawet część elewacji. Przy okazji wyciszają, izolują i termoregulują budynek, schładzając go latem, a dogrzewając zimą.

Poprzez te nowatorskie rozwiązanie wydatnie zmniejszone zostaje zapotrzebowanie energetyczne budynku. Niestety, aby panele PV mogły osiągnąć maksymalną efektywność działania, muszą zostać umieszczenie pod odpowiednim kątem, co jest niemożliwe w przypadku osadzania na elewacji. Sprawność ich działania zostaje zatem mocno obniżona.

źródło: http://www.ligocka103.pl/o-nas/grupa/parku-naukowo-technologiczny/

2. Okleiny słoneczne (SolarSkin).

Technologia SolarSkin to specjalistyczna okleina pokrywająca panele o wzorze zgodnym z zamówieniem klienta, pasującym do estetyki danej powierzchni. Okleinę można porównać do reklam naklejanych na szyby autobusów. Cienkowarstwowa okleina fotowoltaiczna nie wpływa na działanie paneli, gdyż ma właściwości przepuszczające. Światło i promienie słoneczne bez przeszkód docierają do ogniw fotowoltaicznych.

Okleinę wykonuje się na zamówienie i może otrzymać wzór pasujący idealnie do odcienia trawnika czy struktury dachu zamawiającego. Tak, jak okleiny szyb w autobusach, okleiny fotowoltaiczne również mogą pełnić funkcję marketingową. Firmy mogą zamówić okleinę przedstawiającą swoje logo czy reklamę, a na instalacji urzędów może widnieć np. flaga.

źródło: https://www.solarcompare.co.in/post/which-new-solar-panel-technologies-will-revolutionize-energy-production-

3. Perowskity.

Perowskit jest świetnym pochłaniaczem światła, znacznie lepszym od tak popularnego krzemu. W laboratorium, dzięki zmianie w strukturze, można wytworzyć perowskit, który będzie posiadać nowe właściwości, takie jak przewodzenie prądu. To właśnie tak zmodyfikowane minerały, stanowią doskonałą alternatywę dla krzemu, stosowanego do tej pory jako półprzewodnik w produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Już w tym roku na rynek mają trafić pierwsze panele fotowoltaiczne, w których zostaną wykorzystane perowskity. Na razie nie będą to panele z ogniwami wyłącznie perowskitowymi, ale perowskity stanowić będą dodatkową warstwę na tradycyjnych, krystalicznych ogniwach. To umożliwi zwiększenie ich sprawności. Tego rodzaju panele dzięki dodatkowej warstwie perowskitu, która zaabsorbuje dodatkowe spektrum światła, będą w stanie wyprodukować nawet o 1/3 więcej energii w porównaniu do tradycyjnych krystalicznych modułów PV.

źródło: https://unsplash.com/photos/N4-deIU3kQI

4. Dwustronne moduły fotowoltaiczne (bifacial).

Tak zaprojektowane moduły mają aktywną warstwę krzemową na powierzchniach z obu stron panela. W związku z tym urządzenia wytwarzają energię elektryczną również wtedy, gdy promienie słoneczne padają tylko na ich tylną ściankę. Takie panele montuje się w inny sposób, niż tradycyjne moduły, tak, aby słońce mogło dochodzić do obu powierzchni panela.

Panele dwustronne wykazują znacznie większą wydajność od paneli tradycyjnych, gdyż są w stanie produkować energię przez dłuższą część dnia. O ile tradycyjne ogniwa montuje się zwykle tak, żeby płytki łapały promienie słoneczne od południa, o tyle panele bifacjalne znakomicie sprawdzają się w lokalizacji wschód-zachód. Można je także montować na barierkach, które słońce oświetla z różnych kierunków w różnych porach dnia.

źródło: https://www.solarpowerworldonline.com/2019/10/bifacial-solar-panels-lose-section-201-tariff-exemption/

5. Dryfujące farmy fotowoltaiczne.

Farmy fotowoltaiczne są zaprojektowane tak, aby unosić się na powierzchni zbiorników, tam, czy innych obiektów wodnych. Zaletą dryfujących farm fotowoltaicznych jest zdolność do generowania dużej ilości energii – o 10% więcej, niż są w stanie wyprodukować farmy gruntowe. Dzieje się tak, gdyż woda stale chłodzi moduły i zapewnia im optymalną temperaturę do pracy.

Kolejną zaletą jest fakt, że dryfujące farmy nie zajmują cennej powierzchni gruntowej podlegającej opodatkowaniu. Co więcej, koszt montażu takiej instalacji jest niższy niż koszt instalacji gruntowej. Dodatkowo dryfujące farmy mogłyby przyczynić się do poprawienia gospodarki zasobami wodnymi. Blokując promieniowanie słoneczne, chroniłyby powierzchnię wody przed przegrzewaniem i nadmiernym parowaniem, oraz ograniczyłyby namnażanie szkodliwych alg – co przełożyłoby się na zmniejszenie kosztów uzdatniania wody. Woda zaś stale obmywałaby moduły, minimalizując straty energii powodowane zanieczyszczeniem.

źródło: https://en.sungrowpower.com/SolutionsDetail/1088

Do tej pory energia słoneczna była pozyskiwana prawie wyłącznie za pomocą paneli instalowanych na gruncie lub dachach. Między innymi dzięki koncepcjom opisanym powyżej, energia słoneczna staje się coraz bardziej wszechstronna, a jej przyszłość rysuje się w bardzo jasnych barwach.

Nie jesteś pewny, co przyniesie jutro? W tym kontekście postaw na sprawdzone rozwiązania! Sprawdź ofertę COMFORT Home, dzięki której wyposażysz dom w nowoczesne, inteligentne urządzenia, pozwalające na komfortowe i bezpieczne życie całej Twojej rodziny.

Kliknij przycisk poniżej, aby poznać więcej szczegółów:

Sending
Ocena
4.88 (8 głosów)
Powrót...