Aktualności

Jak odczytać licznik energii?

Myślisz nad instalacją fotowoltaiczną na dachu swojego domu lub firmy? Czy wiesz jakie urządzenie odpowiada za mierzenie ilości zużywanej i przekazywanej energii? Jak odczytać licznik dwukierunkowy? Sprawdź!

Licznik dwukierunkowy – czym jest i jak go czytać?

Instalacja elektryczna wymaga licznika energii. Jest on również potrzebny, by móc określać ilość energii produkowanej w Twojej instalacji fotowoltaicznej. W przypadku fotowoltaiki podłączanej do sieci jest jeszcze jeden powód uzasadniający konieczność montażu licznika. Nie tylko mierzenie energii produkowanej, ale i oddawanej do sieci. Takie podwójne zadanie ma spełniać dwukierunkowy licznik energii, który stosuje się w przypadku instalacji fotowoltaicznych. Jak odczytać licznik fotowoltaiki?

Dlaczego nie używa się zwykłego licznika w fotowoltaice? Podstawowy licznik stosowany w Polskich domach nie rozróżniał energii pobranej z sieci od tej oddanej do sieci, tym samym każda jednostka energii wyprodukowanej na dachu zostałaby uznana za pobór energii elektrycznej. Zamiast więc skorzystać z tego, że instalacja produkuje więcej prądu niż zużywa się w domu lub firmie wiązałoby się to jeszcze z wyższymi rachunkami za prąd. Zatem, jak czytać licznik dwukierunkowy?

Licznik dwukierunkowy energii sprawia, że możliwy jest precyzyjny pomiar produkcji i zużycia, a jego wskazania są podstawą do rozliczenia z zakładem energetycznym. Takim jak innogy lub Tauron.  Takie rozliczenia umożliwiają skorzystanie chociażby z bycia prosumentem – odbioru nadwyżki wyprodukowanego prądu w ramach systemu opustów.

Jak odczytywać licznik dwukierunkowy?

Jak odczytywać licznik dwukierunkowy? Aby dowiedzieć się, ile energii pobierasz i oddajesz do sieci, wystarczy spojrzeć na wyświetlacz znajdujący się na liczniku dwukierunkowym. Znajdziesz na nim przede wszystkim aktualny stan rozliczeń oraz jego powiązanie z obowiązującą Cię taryfą prądu, reprezentowaną przez tzw. kod OBIS. Po lewej stronie licznika energii będzie znajdował się kod, natomiast po prawej – odpowiadająca mu wartość. W przypadku energii pobranej z sieci (taryfa jednostrefowa) będzie to kod: 1.8.0, natomiast dla energii oddanej do sieci – kod: 2.8.0. Wszystkie oznaczenia kodów możesz sprawdzić w poniższym dokumencie.

Licznik dwukierunkowy – co warto wiedzieć?

Co jeszcze znajduje się na liczniku dwukierunkowym? To, co na tradycyjnym. Aktualna data i godzina, a poza wyświetlaczem (czasem również na nim) numer seryjny urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego. To bardzo ważna informacja, przydatna w kwestiach wyjaśniania spraw związanych z umową energetyczną czy wszelkich zmianach w rozliczeniach. Zazwyczaj znajdziesz też dane na temat samego licznika – jego typ oraz datę produkcji. Częstą praktyką jest też umieszczanie na liczniku diody, która świecąc się pokazuje, czy aktualnie energia jest z sieci pobierana czy do niej oddawana. Jak wygląda odczyt licznika fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna – rozliczenie prognozowane czy rzeczywiste?

Warto podkreślić, że wymiana lub montaż licznika to obowiązek operatora i nie musisz za tę usługę płacić. Bezpłatne przyłączenie do sieci wynika z zapisów Ustawy Prawo Energetyczne. To, na co jednak należy zwrócić uwagę, to typ rozliczenia. Jeśli jest ono prognozowane, to sprzedawca energii regularnie tworzy dla Ciebie tzw. prognozę zużycia opartą o rozliczenia z poprzednich miesięcy. Rachunki zazwyczaj zawierają więc kwotę nadpłaty lub niedopłaty.

Jeśli zaś Twoje rozliczenie nazwane jest rzeczywistym, to oznacza to, że opłat dokonujesz za realne zużycie. Co miesiąc lub kwartał stan Twojego licznika jest spisywany i na jego podstawie wystawiane są faktury. Odczytów może dokonywać inkasent, mogą być wykonywane zdalnie (w przypadku liczników z możliwością zdalnego odczytu), a możesz je również przekazać do zakładu energetycznego osobiście. W tym ostatnim przypadku warto pamiętać, by zaokrąglać dane do pełnych kilowatogodzin.

Odczyt licznika instalacji fotowoltaicznej – przejrzyste i proste

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz odczytać stan licznika dwukierunkowego w celu przekazania wartości do sprzedawcy energii, czy może do oszacowania rocznego zużycia prądu, zapewniamy, że nie jest to trudne. Chociaż na wyświetlaczu pojawia się dużo kodów i cyfr, wystarczy raz się z nimi zapoznać, by później jednym zerknięciem oka odczytywać pożądane dane.

Skontaktuj się z nami w celu umówienia darmowego audytu!

Sending
Ocena
5 (1 głos)
Powrót...