Aktualności

Mój Prąd 3.0 – Co Warto Wiedzieć o Nowej Edycji Programu?

Już niebawem rusza kolejna, trzecia odsłona programu Mój Prąd! Od 1 lipca 2021 roku wszyscy prosumenci, którzy zainwestowali we własną elektrownię słoneczną po 31 stycznia 2020 roku, będą mogli skorzystać z nowej puli środków, przeznaczonych na dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jak wygląda nabór do programu, jakie warunki należy spełnić aby otrzymać dofinansowanie i kiedy nastąpi wypłata świadczeń – tego dowiecie się z poniższego tekstu.

Co to jest program „Mój Prąd”?

Program „Mój Prąd” to unikalna i niespotykana wcześniej w Polsce inicjatywa, mająca na celu wsparcie finansowe osób decydujących się na montaż instalacji OZE (Odnawialne Źródła Energii). Głównym celem programu jest zmaksymalizowanie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie całego kraju. Dotychczas zostały przeprowadzone dwa nabory – pierwszy z nich trwał od 30.08.2019 do 20.12.2019 r., drugi od 13.01.2020 do 06.12.2020 r – które okazały się wielkim sukcesem.

Nic dziwnego, bowiem rosnące ceny prądu, częste braki w dostawie energii elektrycznej z sieci oraz niezwykle atrakcyjne kwoty dotacji sprawiły, że coraz więcej osób poważnie rozważa inwestycję we własną mini-elektrownię słoneczną. W ciągu kilku lat w Polsce wykonano ponad 350 tysięcy instalacji fotowoltaicznych, z czego niemal 200 tysięcy uzyskało dofinansowanie z programu „Mój Prąd”. A kolejna edycja ma szanse pobić ten chlubny rekord.

Warunki programu „Mój Prąd 3.0”.

Do nowej edycji programu „Mój Prąd 3.0” zostaną zakwalifikowane instalacje fotowoltaiczne, które zostały zakończone po 31 stycznia 2020 roku. Jest to bardzo dobra informacja szczególnie dla tych inwestorów, którzy zamontowali instalacje jeszcze przed ogłoszeniem nowego naboru i obawiali się, że nie będą mogli skorzystać z dotacji. Tak, jak poprzednim razem, dofinansowanie jest przeznaczone dla osób fizycznych, wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby w przedziale mocy instalacji od 2 do 10 kW.

Finansowane będą tylko projekty zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego) do 31.12.2023 roku. Co równie ważne, dotacje mają objąć nie tylko zakup i montaż instalacji PV, ale także dodatkowe urządzenia zwiększające autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej.

Rodzaj i wielkość dofinansowania z programu „Mój Prąd 3.0”.

Informacje o rodzaju i wielkości dofinansowania nie są jeszcze oficjalnie potwierdzone. Odpowiedzialne za to instytucje – Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – są w trakcie prac nad szczegółami dotyczącymi nowej odsłony programu. Z dostępnych danych wynika jednak, że „Mój Prąd 3.0” będzie rozbudowany o nowe urządzenia, jak pompy ciepła, magazyny energii czy przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych. 

„Mój Prąd 3.0” a ulga termomodernizacyjna.

Warto wiedzieć, że dotacja z programu „Mój Prąd 3.0” nie jest opodatkowana i może łączyć się z ulgą termomodernizacyjną, co pozwala zaoszczędzić nawet 53 tysiące złotych! Jednakże w przypadku otrzymania zwrotu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, należy doliczyć do podstawy opodatkowania za 2021 rok kwotę uzyskaną z dotacji z programu „Mój Prąd”.

Może ona być rozliczona w ciągu kolejnych 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w jakim poniesiono pierwszy wydatek. W razie wątpliwości warto zajrzeć do ustawy z 26 lipca 1991 r. (art. 26h) o podatku dochodowym od osób fizycznych, która określa zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej, lub skontaktować się z naszym Biurem Obsługi Klienta, które udzieli wszystkich najważniejszych informacji.

Jesteś zainteresowany inwestycją w fotowoltaikę? Sprawdź ofertę COMFORT Home, dzięki której wyposażysz dom w nowoczesne, inteligentne urządzenia, pozwalające na komfortowe i bezpieczne życie całej Twojej rodziny. Zakup możesz też częściowo sfinansować z Programu „Mój Prąd”.

Kliknij przycisk poniżej, aby poznać więcej szczegółów:

Sending
Ocena
4.23 (13 głosów)
Powrót...