Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Rządowe programy wsparcia, a także korzyści płynące z instalacji paneli fotowoltaicznych sprawiają, że coraz częściej interesujemy się tym sposobem pozyskiwania energii. Fotowoltaika to rozwiązanie na długie lata, dlatego też należy z rozwagą podejść do zakupu i instalacji modułów. To, na co trzeba zwrócić uwagę, to nie tylko wydajność i rozmiar paneli, ale także ich producent.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw krzemowych. Ich struktura może być monokrystaliczna (osiągają wtedy sprawność 18-22%) lub polikrystaliczna (sprawność 14-18%), która jest mniej trwała. Są jeszcze tańsze ogniwa, a mianowicie amorficzne, które osiągają sprawność 6-8%, ale to właśnie polikrystaliczne ogniwa są najbardziej popularne i stanowią około 90% ofert na rynku. Wszystko przez fakt, że w Polsce panują różne warunki nasłonecznienia, a panele polikrystaliczne wyłapują o wiele więcej promieniowania załamanego i odbitego niż inne. Pomimo niższej sprawności są bardziej stabilne, a ich atutem jest stosunkowa niska cena. Czy jednak sam wybór rodzaju ogniw jest wystarczający? Nie. Zysk energii uzależniony jest też od takich czynników jak ich orientacja, kąt nachylenia, zacienienie, dobór inwertera oraz poprawne wykonanie projektu.

Jaka lokalizacja i rozmiar paneli

Pierwszym najczęściej pojawiającym się pytaniem jest, ile paneli fotowoltaicznych wymaga nasz budynek. Ustalając wielkość systemu fotowoltaicznego, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim ilość słońca docierającego na dach, ilość prądu, jaką chcemy wytwarzać, a także wielkość i kształt dachu. To są najważniejsze czynniki, które wpływają na to, jakie i gdzie panele fotowoltaiczne powinny być uwzględnione.

Pamiętajmy, że producenci dostarczają moduły mieszczące się bez trudu na większości dachów, nie zwalnia to jednak z ich poprawnej instalacji. Kluczowe jest skierowanie urządzeń w kierunku południowym, należy unikać również ryzyka zacienienia. Zgodnie z prawem instalacja powinna być powierzona instalatorowi posiadającemu potwierdzone certyfikatem kwalifikacje.

Sprawdź wydajność i moc

W przypadku dachu skierowanego na południe, południowy-wschód lub południowy-zachód ważnym parametrem staje się sprawność modułu. Średnia wielkość paneli dostępnych w kraju mierzy 166 cm na 99 cm, wytwarzają one od 270 W do 300 W mocy. Dzięki pomiarowi ilości energii elektrycznej uzyskanej z modułów fotowoltaicznych dowiemy się, jak bardzo wydajny jest system. W najlepszym przypadku możemy uzyskać nawet do 1100-1200 kWh z każdego 1 kWp instalacji. To, co jest istotne w odniesieniu do mocy, to deklarowana przez producenta utrata parametru generowania mocy w czasie. Informuje on o jakości zastosowanych materiałów. Tak na przykład, najlepsze na rynku moduły tracą na mocy nie więcej niż 0,5% w skali roku.

Innym ważnym parametrem jest sprawność wyrażana w procentach i wskazująca współczynnik konwersji energii pochodzącej ze słońca. Szacuje się, że średnia sprawność modułów wynosi od 13 do 17%, zdarzają się sprawniejsze osiągające 21%. Co ważne, nie trzeba wcale osiągać 100% sprawności, aby dostarczyć elektryczność do domu i nie należy zrażać się tak niskim parametrem.

Dodajmy, że w Polsce funkcjonuje system zwany bilansowaniem, dzięki któremu nadwyżka energii jest wysyłana do sieci i może być od niej odebrana w ciągu 12 miesięcy z uwzględnieniem tzw. upustu (0,7 lub 0,8 w zależności od wielkości systemu). Najwięcej w kraju mamy więc systemów fotowoltaicznych podłączonych do sieci, które wymagają dokupienia licznika wskazującego, ile energii pobraliśmy i ile oddaliśmy do sieci.

Gwarancja na panel fotowoltaiczny

Zalecamy sprawdzić rodzaj i długość gwarancji. Standardem do niedawna była gwarancja na 10 lat udzielana na wady ukryte produktu. Dzisiaj, wraz z doskonaleniem technologii, czołowi producenci oferują nawet 12-letnią gwarancję. Im dłuższy okres ochronny, tym pewność, że w module zastosowano wysokojakościowe komponenty. Ponadto sprawdźmy gwarancję na moc – tutaj producenci najczęściej deklarują, że w ciągu pierwszych 10 lat użytkowania moc nie spadnie poniżej 90%, a w ciągu następnych 15 nie będzie niższa niż 80% mocy wyjściowej.

Postaw na sprawdzoną markę

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, wybierajmy marki i producentów sprawdzonych i zaufanych. Dzisiaj sporo jest firm oferujących systemy PV, ale tylko opieka doświadczonego eksperta daje gwarancję, że nasz system będzie sprawny i wydajny. W tym celu warto nie tylko porównywać oferty, ale także pytać o rekomendacje znajomych.

 

Kluczem do wysokiej wydajności systemu fotowoltaicznego są odpowiednio dobrane panele, ich poprawny montaż, a także korzystne warunki gwarancji i dostępność serwisu. Dlatego należy zatrudnić doświadczonego instalatora, który nie tylko doradzi, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, ale przeprowadzi poprawnie instalację i zapewni późniejsze wsparcie techniczne.