Aktualności

Czym Różni Się Pompa Ciepła Od Lodówki?

Pompa ciepła i lodówka są urządzeniami o różnych funkcjach. Jednakże można znaleźć pomiędzy nimi ciekawy związek. Poznaj mechanizm, który pozwala pompie ciepła na pozyskiwanie energii do ogrzewania domu. Można go opisać na przykładzie lodówki, której główną funkcją jest chłodzenie produktów spożywczych.

Pompa ciepła – prosta ekologia

Rosnące zainteresowanie

Polacy coraz chętniej decydują się na zainstalowanie pompy ciepła w swoich domach. Takie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć się przed podwyżkami cen prądu oraz zadbać o środowisko naturalne. Przy tej okazji powstaje pytanie o mechanizm działania urządzenia. Okazuje się, że pompa ciepła nie ma skomplikowanej budowy, a sposób w jaki pozyskuje ciepło do domu, jest łatwy do zrozumienia.

Alternatywa dla kotłów

Pompa ciepła w zależności od typu pozyskuje energię z ruchu cząstek powietrza, wody lub gruntu. Stąd na zewnątrz budynku nie musi być szczególnie ciepło, aby ogrzać dom. Istotne jest to, że rezygnujemy przy tym z konwencjonalnych kotłów grzewczych. Każdy model pracuje dzięki zamkniętemu układowi, w którym krąży specjalna ciecz.

Schemat działania

W pierwszej kolejności czynnik roboczy pobiera ciepło z otoczenia (woda, grunt, powietrze). Następnie ciepło oddawane jest do parownika, gdzie znajduje się czynnik chłodniczy o niskiej temperaturze wrzenia. Zaczyna on parować i trafia do sprężarki. W sprężarce wzrasta ciśnienie, co powoduje, że temperatura pary bardzo się podnosi. Gorąca para oddaje ciepło, które skrapla się w skraplaczu. Następnie wytworzone ciepło wykorzystywane jest w instalacji grzewczej oraz do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Na koniec czynnik chłodniczy wraca do obiegu i ulega rozprężeniu.

źródło: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/jak-dziala-pompa-ciepla-6697.html

Pompa ciepła a lodówka

Odwrócony obieg

Pracę pompy ciepła możemy porównać do działania lodówki. Różnica polega jednak na tym, że lodówka odbiera ciepło od produktów spożywczych, a następnie oddaje je do otoczenia. Z kolei pompa pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do wnętrza budynku. W związku z tym instalacje pomp ciepła nazywane są często systemami chłodniczymi o odwróconym obiegu.

Efektywna praca

Do ich prawidłowego działania niezbędne jest dostarczenie energii elektrycznej. Dzisiejsze systemy wymagają dostarczenia jedynie ok. 25% energii z zewnątrz. Jest ona niezbędna do napędu sprężarki. Oznacza to, że nawet 75% energii cieplnej dostarczonej do wnętrza budynku pochodzi z otoczenia.

Odporność na mróz

Ważne, że nawet przy ujemnych temperaturach można odebrać ciepło z powietrza, gruntu czy wód gruntowych. Dzieje się tak, ponieważ ciepło jest formą energii związanej z przekazywaniem energii ruchu cząstek. Z tego względu pompa ciepła może prawidłowo funkcjonować nawet przy -20°C.

Masz już fotowoltaikę? Pora na pompę ciepła! Sprawdź ofertę COMFORT Home, dzięki której wyposażysz dom w nowoczesne, inteligentne urządzenia, pozwalające na komfortowe i bezpieczne życie całej Twojej rodziny.

Kliknij przycisk poniżej, aby poznać więcej szczegółów:

Sending
Ocena
4.83 (12 głosów)
Powrót...