Aktualności

Jaka Pompa Ciepła Będzie Odpowiednia, Aby Ogrzać Mój Dom? Ekspertka Tłumaczy.

Dobór odpowiedniej pompy ciepła nie zawsze jest oczywisty. Ważne, aby urządzanie zapewniało komfort cieplny mieszkańcom budynku i równocześnie nie narażało użytkownika na wysokie koszty związane z jego zasileniem i eksploatacją. W tym celu warto przeanalizować kilka czynników.

Analiza budynku

Pierwszym krokiem w doborze odpowiedniej pompy ciepła jest analiza budynku. W ramach tego należy określić następujące informacje:

  1. Stan ocieplenia – dotyczy okien, drzwi, ścian i dachu.
  2. Powierzchnia grzewcza – oznacza przestrzeń, w której mamy zainstalowane ogrzewanie.
  3. Standard energetyczny – rok budowy determinuje obowiązujące wymagania.
  4. System centralnego ogrzewania – rodzaj ogrzewania (podłogowe, grzejniki, itp.), a także obecność dodatkowych systemów, jak np. rekuperacja.

Zapotrzebowanie na energię

Kolejną rzeczą jest określenie zapotrzebowania na energię grzewczą. Im więcej mieszkańców w gospodarstwie domowym, tym wyższe zużycie ciepłej wody, a w konsekwencji wyższe zapotrzebowanie na energię grzewczą. Nie bez znaczenia są również preferencje mieszkańców dotyczące komfortu termicznego. Utrzymywanie wyższej temperatury w pomieszczeniach wiąże się z większym zapotrzebowaniem na energię. Podniesienie temperatury o 1°C zwiększa zapotrzebowanie na energię grzewczą o około 8%. Co ciekawe, pompa ciepła działa podobnie do lodówki, tylko z jedną zasadniczą różnicą.

Dotychczasowe zużycie

Następnym zagadnieniem jest sprawdzenie dotychczasowego zużycia opału lub paliwa, którym ogrzewany jest budynek. Należy przy tym również zwrócić uwagę na sprawność samego kotła. Dzięki tym danym liczbowym możliwe jest jeszcze dokładniejsze dopasowanie rodzaju pompy ciepła. W celu uzyskania niezależności energetycznej i ciepłowniczej, warto rozważyć połączenie instalacji fotowoltaicznej właśnie z pompą ciepła. Sprawdź zalety tego duetu idealnego.

Strefa i temperatura obliczeniowa

Istotne jest także określenie strefy, w której znajduje się budynek. Cała Polska podzielona jest na pięć obszarów, różniących się od siebie temperaturą obliczeniową. Podana wartość jest różna, w zależności od położenia domu. I tak najniższy wynik w okresie zimowym otrzymamy w okolicach Suwałk i Zakopanego, a najwyższy w pasie nadmorskim.

Polska jest podzielona na 5 stref temperaturowych.

Dwa tryby

Pompy mogą działać w dwóch trybach: monowalentnym i biwalentnym. W pierwszym przypadku to pompa ciepła dostarcza 100% zapotrzebowania na ciepło (na prawo od wyznaczonego punktu biwalencji). Natomiast w drugim, to urządzenie jest wspierane przez dodatkowe źródło ciepła, czyli grzałkę elektryczną lub piec gazowy (na lewo od wyznaczonego punktu). Nałożenie dwóch zmiennych: zapotrzebowania budynku na energię grzewczą oraz mocy pompy ciepła, pozwala nam na wyznaczenie punktu biwalencji, który jest punktem przecięcia dwóch krzywych:

Punkt biwalencji jest graniczną temperaturą, do której pompa ciepła pracuje samodzielnie.

Punkt biwalencji

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest pompa ciepła pracująca w trybie biwalentnym. Wsparciem dla niej najczęściej są grzałki elektryczne, będące elementem systemu urządzenia. To, kiedy załączą się grzałki, zależy od mocy pompy ciepła i zapotrzebowania danego budynku. Punkt, czyli temperaturę, przy której pompa powinna wspomagać swoją pracę grzałkami, dobieramy w zależności od tego, w jakiej strefie temperaturowej zlokalizowana jest inwestycja. Im zimniejsza strefa, tym w niższym punkcie powinien zostać wyznaczony punkt biwalencji.

Taniej nie znaczy lepiej

Pompa ciepła o małej mocy będzie tańsza w zakupie, ale może narazić inwestora na wysokie koszty ogrzewania w okresach ujemnych temperatur. W skrajnych przypadkach po prostu nie ogrzeje domu. Pompa ciepła o większej mocy wiąże się z nieznacznie wyższym kosztem urządzenia, ale znacząco niższymi wydatkami na ogrzewanie. Wybierając inwerterowe pompy ciepła, które w przeciwieństwie do pomp on-off, modulują swoją moc w zależności od zapotrzebowania budynku na energię grzewczą, zapewniamy sobie nieprzerwany komfort cieplny. Przed zakupem pompy ciepła powinniśmy zwrócić także uwagę na współczynnik CoP, który określa wydajność urządzenia.

Jesteś zainteresowany inwestycją w pompę ciepła? Sprawdź ofertę COMFORT Home, dzięki której wyposażysz dom w nowoczesne, inteligentne urządzenia, pozwalające na komfortowe i bezpieczne życie całej Twojej rodziny. Inwestycję możesz też częściowo sfinansować z Programu “Czyste Powietrze”.

Kliknij przycisk poniżej, aby poznać więcej szczegółów:

Z wykształcenia ekonomistka, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Gdańskiego. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży technicznej (branża budowlana, obróbka stali nierdzewnej, OZE), które wykorzystuje w relacjach z podwykonawcami, dostawcami i siecią sprzedaży. W FOTON Technik odpowiada za przygotowanie i wdrożenie produktu oraz i jego ciągły rozwój mający na celu zaspokajanie potrzeb Klientów.

Anna Kotarska – Ekspertka ds. pomp ciepła
Sending
Ocena
4.5 (8 głosów)
Powrót...