Aktualności

Czym jest program „Czyste powietrze”?

Poznaj najczęściej zadawane pytania i zmierz się z mitami dotyczącymi ulgi termomodernizacyjnej.

W 2018 roku wystartował Program „Czyste Powietrze” – największy tego typu w Polsce dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Funkcjonowanie Programu zaplanowano na lata 2018 – 2027, a na jego realizację przewidziano kwotę 103 mld PLN. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawana pytania związane z tym Programem.

Czym jest Program „Czyste powietrze”?

To największy tego typu w Polsce dopłaty do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych, gwarantujący bezzwrotne dotacje dla osób fizycznych – właścicieli, współwłaścicieli budynków jednorodzinnych oraz wydzielonych w nich lokalach mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Czy mogę skorzystać z programu?

Tak, jeżeli należysz do grona właścicieli, współwłaścicieli budynków jednorodzinnych oraz wydzielonych w nich lokalach mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dodatkowo, powinieneś wykazać, iż Twój dochód jako osoby wnioskującej wynosi mniej niż 100 000 PLN za rok poprzedzający rok złożenia wniosku lub wykażesz, że kwota miesięcznego dochodu na osobę w Twoim gospodarstwie domowym wynosi nie więcej niż 1 400 PLN (dla jednej osoby zamieszkującej samodzielnie gospodarstwie domowym) lub nie więcej niż 1 960 PLN na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”?

Pobierz formularz wniosku do programu „Czyste Powietrze” ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚ), a następnie uzupełnij go o Twoje dane osobowe, zakres wydatków ponoszonych w ramach projektu i przygotuj potrzebne załączniki. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie Twojego regionalnego WFOŚ.

Gdzie składać wniosek?

Wniosek należy złożyć (osobiście lub pocztą) w siedzibie właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania WFOŚ.

Do kiedy obowiązuje program?

Funkcjonowanie Programu zaplanowano na lata 2018 – 2027, a na jego realizację przewidziano kwotę 103 mld PLN.

Czy kupując pompę ciepła mogę skorzystać z dofinansowania?

Tak, możesz skorzystać z dofinansowania. W zależności od typu kupowanej pompy ciepła możesz dostać od 45% do 60% zwrotu ponoszonych wydatków na jej zakup. Masz także możliwość dofinansowania 50% dotacją (ale nie więcej niż 5 000 PLN) instalacji fotowoltaicznej, która może taką pompę ciepła zasilać w energię elektroniczną.

Pompa ciepła czy warto?

Tak – Program jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób planujących wdrożenie w swoich gospodarstwach domowych systemów efektywnego zarządzania ciepłem i szukających optymalizacji kosztów zużycia energii elektrycznej. Pompy ciepła, cieszące się coraz większym zainteresowaniem nabywców indywidualnych idealnie sprawdzają się w gospodarstwach domowych wraz mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Czy mogę wziąć kredyt na pompę ciepła i otrzymać dotacje?

Tak – a z otrzymanej dotacji możesz zarówno spłacić część przyznanego kredytu lub przeznaczyć ją na inne cele.

Sprawdź, również artykuł: Mój Prąd 3.0 – nowa odsłona znanego programu. Jak złożyć wniosek?

Sprawdź ofertę Comfort Home ->>>>

Sending
Ocena
4.33 (6 głosów)
Powrót...