Aktualności

Wszystko co warto wiedzieć o falownikach (inwerterach)

W dobie popularności fotowoltaiki większość z nas kieruje swoją uwagę na dobór najlepszych paneli fotowoltaicznych. Tymczasem, równie ważną częścią instalacji jest falownik. Co to jest falownik i do czego służy?

Falownik fotowoltaiczny – co to jest?

Falownik fotowoltaiczny, czyli inwerter to serce instalacji fotowoltaicznej. Bez niego prąd powstały dzięki fotoogniwom w panelach byłby bezużyteczny. Rolą falownika w systemie jest przetworzenie prądu stałego wytworzonego w panelach fotowoltaicznych do napięcia nominalnego 230 V czyli na prąd przemienny, zasilający nasze gniazdka elektryczne.

Jak to się odbywa? 

Inwerter solarny – co to jest i do czego służy?

Do czego służy falownik w fotowoltaice? Inwerter pracuje na bieżąco, w czasie rzeczywistym. Energię słoneczną przekształca od razu i wysyła ją do domowej sieci elektrycznej.

Reszta energii jest odsyłana w formie nadwyżki do sieci energetycznej lub domowego magazynu energii. Dzięki temu nie nastąpi przeciążenie sieci domowej. 

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii 80% prądu odesłanego do sieci możemy odebrać za darmo, wtedy, gdy go potrzebujemy – na przykład w zimowe dni.

Do czego służy falownik w fotowoltaice?

Już wiesz, co to jest inwerter. Przetwarzanie prądu to nie jedyna funkcja inwertera. Co jeszcze jest warte uwagi?

  • Monitorowanie pracy instalacji

Jest to jedna z kluczowych funkcji nowoczesnych falowników. Na inwerterze z dodatkowym miernikiem energii możemy sprawdzić ile energii wyprodukowała nasza instalacja oraz ile zostało odesłane lub pobrane z sieci energetycznej. Dzięki połączeniu z dedykowaną aplikacją możemy uzyskać pełną informację o produkcji i zużyciu w ujęciu godzinowym, dziennym, tygodniowym czy miesięcznym. Warto podglądać pracę swojej instalacji nawet gdy jest się poza domem.

  • System MPPT

Maximum Power Point Tracking. Dzięki śledzeniu maksymalnego punktu mocy modułów fotowoltaicznych instalacja generuje możliwie jak największą moc, czyli cały czas pracuje w punkcie swojej mocy maksymalnej. Większość nowoczesnych inwerterów jest wyposażone w system MPPT.

Rodzaje inwerterów:

  • Inwertery typu on-grid (sieciowe): przystosowane do współpracy z siecią elektryczną, odsyłania i pobierania energii.
  • Inwertery typu off-grid: niewspółpracujące z siecią. W przypadku takiego systemu konieczne jest podłączenie magazynu gromadzącego nadwyżkę energii.
  • Inwertery hybrydowe: połączenie powyższych opcji. Są w stanie współpracować z siecią energetyczną oraz z domowymi akumulatorami.

Najczęstsze pytania o falownik fotowoltaiczny

  • Czy falownik nie jest zbyt mały do mojej instalacji? Jak dobrać moc falownika?

Falowniki fotowoltaiczne w znacznej większości są mniejsze, niż moc instalacji fotowoltaicznej. Związane jest to z ich przewymiarowaniem w granicach 90% – 120% oraz tym, że maksymalna moc paneli określana jest w warunkach STC (idealnych laboratoryjnie). Pozwala to na zmaksymalizowanie efektywności pracy falownika. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej dozwolone przez producentów inwerterów oraz nie powoduje utraty gwarancji na sprzęt. Np. Falownik o mocy nominalnej 4kW będzie prawidłowo obsługiwał instalacje fotowoltaiczne w przedziale mocy od 3,6kW do 4,8kW.

  • Czy mogę uruchomić instalację oraz korzystać z niej przed wymianą licznika?

Jeśli uruchomimy instalację przed wymianą licznika na 2-kierunkowy, liczniki bez tej funkcji nie rozróżniają kierunku w jakim płynie prąd, dlatego każdą energię, zarówno pobraną z sieci, jak i oddaną do sieci, będą traktować jako energię pobraną z sieci, co spowoduję znacznie wyższe rachunki za energie elektryczną. Dodatkowo, instalacja prądotwórcza bez pozytywnego rozpatrzenia wniosku o podłączenie w Zakładzie Energetycznym nie może być użytkowana i może się to wiązać z naliczeniem kary, za użytkowanie instalacji podłączonej do sieci dystrybucyjnej bez zgody Zakładu Energetycznego.

  • Co oznaczają kolorowe diody na falowniku?

Dioda zielona: sygnał ciągły oznacza stan pracy instalacji i produkcję energii elektrycznej. Sygnał przerywany oznacza chwilowy stan spoczynku. Dioda pomarańczowa: jest to dioda komunikacyjna, w falownikach Solar Edge zastąpiona została Diodą Niebieską. Odpowiada za połączenie falownika z Internetem. Dioda czerwona: sygnalizuje błąd, w takiej sytuacji prosimy o przesłanie zdjęcia  kodu błędu z wyświetlacza falownika na mail serwis@fotontechnik.pl

  • Dlaczego na falowniku pokazują się błędy związane z napięciem w sieci – VAC?

Praca falownika zależna jest o jakości napięcia w sieci (AC) po stronie operatora energetycznego. Wszystkie błędy zawierające w komunikacie hasło „VAC”, „VAC Fail”, „Grid”, „UPV”, oraz błędy 33,34,35 i 48 oznaczają nieprawidłowość po stronie sieci domowej lub operatora energetycznego. Jeżeli napięcie po stronie AC przekracza ustawowe normy falownik może pokazywać błąd, resetować się i wyłączać w celu bezpieczeństwa. W takim przypadku należy sprawdzić czy w budynku występuje poprawne zasilanie (wszystkie bezpieczniki w całym budynku są w górze), jeśli tak to skontaktować się z operatorem z zapytaniem czy nie prowadzi aktualnie prac na linii energetycznej lub czy nie występują wahania napięć. 

Filmy, które mogą Cię zainteresować:

Zobacz karty katalogowe falowników dostępnych w naszej ofercie:

Sending
Ocena
4 (5 głosów)
Powrót...